30 Haziran 2016 Perşembe - Anasayfa  |   Hakkımızda  |   Bana Özel

Doğum Süreci Haftalık Periyod

Çocuklar İçin Ev Oyunları

Bebeğiniz büyüdükçe, onu eğlendirmek ve meşgul tutmak için daha çok oyun icat etmek zorunda kalırsınız. Çocuğunuzun ilgisi sıkça değişeceğinden, dışarıdan alınan oyuncaklar kısa süre sonra işlevlerini kaybedebilirler. Bu yüzden, evdeki malzemelerle yeni oyunlar geliştirmek hem çocuğunuz hem de bütçeniz için iyi olacaktır. Ayrıca evde birlikte oluşturabileceğiniz bu oyunlar, çocuğunuzla geçireceğiniz kaliteli zamanlar yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Evde hazırlayabileceğiniz oyunların ve aktivitelerin bebekler için olanlarını “Bebekler İçin Ev Oyunları” yazımızda bulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey, küçük ya da keskin aletler çocuğunuzun çevresindeyken onu hiç yalnız bırakmamak ve bolca eğlenmek.

Kağıt Hamurundan El Kuklası

Eski gazete kağıtları

Nişasta

Boyalar

Kumaş parçaları

Tuvalet kağıdı rulosu

Kukla yapmak için öncelikle kağıt hamuru hazırlamalısınız. Bunun için gazete kağıtlarını küçük parçalar halinde bir kaba koyup su ekleyin ve bir gün bekletin. Nişastayı su ile hafifçe pişirip muhallebi kıvamına getirin. Daha sonra sıktığınız kağıtların üzerine döküp yoğurun. Kıvamlı bir bulamaç haline gelecektir. Bundan sonrasını çocuğunuzla yapabilirsiniz. Gazete kağıdından orta boy bir top yapın, tuvalet kağıdı rulosunu hafifçe ezip altına sıkıştırın. Topu kağıt hamuru ile kaplayın. Ardından bir parça kare kumaş kesin, ortasını delin ve ruloyla topun birleşme yerine yapıştırın. Top kafa, rulo vücut ve kumaş da kıyafet olacaktır. Kafayı istediğiniz şekilde boyayın ve kurumaya bırakın. Ruloya işaret ve orta parmağınız girdiğinde yüzük ve baş parmağınızın kumaştan çıkacağı delikler kesin, bunlar kuklanızın kolları olacaktır. İstediğiniz şekilde ve büyüklükte kuklalar yaptıktan sonra ufak bir şov bile hazırlayabilirsiniz.

 

Kağıt Çiçekler

Renkli elişi kağıtları

Yeşil pipetler (ya da karıştırma çubuğu)

Renkli kağıtları uzun kenarı 20 santim (değişik boyutlar da kullanabilirsiniz) olacak şekilde dikdörtgenler halinde kesin. Daha sonra kağıtları akordeon gibi katlayın. Katladığınız kağıdı ortasından pipete veya çubuğa dolayın. Daha sonra kağıdı açın, renkli çiçekleriniz olacak.

 

Parmak Boyası

Çeşitli renklerde el boyaları

Sünger, fırça, küçük toplar vs

Öncelikle bu eğlenceyi balkonda ya da yerleri kirlenmeye karşı korunmuş bir masada bolca gazete kağıdı kullanarak yapmanızı tavsiye ederiz. Çeşitli boyaları kaselere doldurun, daha sonra hayal gücünüzü kullanarak el boyasıyla bir resim yapın. Kağıt ya da kumaş kullanabilirsiniz. Ayrıca sünger ve diğer değişik eşyaları fırça gibi kullanarak resminize değişik dokular ekleyebilir ve her maddenin farklı bir yapısı olduğunu çocuğunuza gösterebilirsiniz.

 

Kağıt Tabak Maskeleri

Kağıt Tabaklar

Renkli Kalemler

Lastik

Süslemek için ip, yün vs

Kağıt tabaklara göz ve ağız delikleri açın. Daha sonra tabakları istediğiniz şekilde süsleyin. Boya kalemleriyle dövmeler ve yünlerle saçlar yapabilirsiniz. Daha sonra kenarlardan açacağınız iki delikten lastik geçirerek giyilebilir hale getirin.

 

Kil Tabaklar

4 bardak un

1 bardak tuz

2 bardak sıcak su

Gıda boyası

Süslemek için sim vs

Un, tuz ve suyu iyice yoğurun. Renklendirmek için istediğiniz renkte gıda boyası katın. Hamur haline geldikten sonra daire şekline getirin. Bundan sonra isterseniz çocuğunuzun el izini basın, isterseniz çeşitli süslerle renklendirin. Kuruduktan sonra sergileyebilirsiniz.

 

Tuz Resimleri

Bolca tuz

Renkli tebeşirler

Kaseler

Beyaz fon kartonu

Yapıştırıcı

Bir parça tuz alın ve tebeşiri tuza sürtün. Tebeşir rengini tuza verecektir. Sırayla her renkte yapın ve kaselere doldurun. Ardından yapıştırıcıyı belli şekillerde kartona sıkın. İstediğiniz renkteki tuzları kartona dökün. Tuzlar kartona yapışacaktır. Bu şekilde çeşitli resimler yapabilirsiniz.

 

Patates Baskı

Küçük patatesler

Boya

Karton

Patatesleri ortadan ikiye bölün. Sonra çocuğunuzun istediği şekilleri ya da harflerin çevresini kazıyın. Böylece patatesiniz ortasında belli bir şekilde çıkıntısı olacak şekilde görünmelidir. Daha sonra istediğiniz boyaya batırarak kartonun üzerine basabilir ve resim yapabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bebekler İçin Ev Oyunları
Kardeş Kıskançlığı ve Belirtileri
Bebeğinizi Kitaplarla Tanıştırdınız mı?
Çocuklarda Acil Durumlardan Korunma
Yorum

SON EKLENEN YAZILAR

YAZARLAR

Eyüp Kemal Sevinç
Gulderen Murteza
Ped. Alev G. Gürer
Uz.Dr. Birgül Coşkun
Uz.Dr. Demet Ilıkkan
Uz.Dr. Enver Kurt
Uz.Dr. Murat Palabıyık