30 Haziran 2016 Perşembe - Anasayfa  |   Hakkımızda  |   Bana Özel

Doğum Süreci Haftalık Periyod

Lohusalara Öneriler

Bir annenin, doğum sonrasında hem fiziksel hem de ruhsal açıdan ciddi bir değişim ve dönüşüm yaşadığı altı haftalık dönem lohusalık olarak tanımlanıyor. Halk arasında çok uzun yıllardır kullanılan ‘bebeğin kırkının çıkması’ deyimi de aslında bu süreyi kapsıyor. Yaklaşık dokuz ay boyunca içinde yaşattığı bebeğini kucağına alıp evine dönen anne, bakıma muhtaç olan bu canlıyı en iyi şekilde büyütebilmek için elinden geleni yapıyor. Ancak bu dönemde sadece bebeğin değil, annenin de hem sosyal hem de fiziksel bakıma ihtiyacı oluyor.

Devamı

Yeni Annelere Öneriler

Bebeklerin yaşamdaki ilk günleri, annelerin de en mutlu, ancak bir o kadar da en zor zamanları. Çünkü bebekte görülen en küçük değişiklik bile anneyi endişelendirebiliyor. Bu süreci rahat şekilde atlatma yolu ise bebek bakımı konusunda bilinçlenmekten geçiyor.

Devamı

Eve Gidildiğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Dr. Murat Palabıyık, bebek eve götürüldüğü zaman sağlıklı ve sorunsuz büyümesinin devam etmesi için en önemli kriterin anne sütü ile beslenmesine devam edilmesi olduğunu belirterek şu bilgileri aktarıyor;

Devamı

Yenidoğan Tarama Testleri

Bebek eve gitmeden bazı tarama testlerin yapılması gerekiyor. Bebeklik döneminde hiçbir bulgu vermeyen ama yaş ilerledikçe ortaya çıkan ve bulgu vermeye başladığında tedavisi için çok geç kalınmış olan doğumsal metabolik hastalıkların erken tanısında bu testler ayrı bir önem taşıyor.

Devamı

Apgar Skorlaması Nedir?

Hayattaki ilk notumuzu henüz bir dakikalık iken alıyoruz. Günümüzde tüm bebeklere yapılan bir değerlendirme ve puanlama sistemi var. APGAR skorlaması. Columbia Üniversitesi doktorlarında Virginia APGAR (1909-1974) yenidoğanların doğum sonrası değerlendirilmesi ve canlandırılması ile uğraşan tarihe geçmiş bir hekim.

Devamı

Yenidoğan Sünneti

Günümüzde yeni doğan erkek bebeklerin hastaneden çıkmadan sünnet edilmesine git gide daha sık rastlıyoruz.

Bunun sebebi bazı doktorların doğum sonrasını psikolojik olarak uygun bir zaman olarak tavsiye etmeleri ve operasyon olarak da bir zorluk taşımamasıdır. 

Devamı

Yenidoğana İlk Banyo Ne Zaman Yaptırılır?

Doğumdan hemen sonra bebeğin üzerindeki sıvılar buharlaşarak ısı kaybına yol açabilirler. Bu nedenle ilk banyonun doğum odasında hemen yapılması önerilmez. Bebek dış ortama tamamen uyum sağlayıp anne sütü ile beslenmeye başladıktan sonra  bebek hemşireleri tarafından ilk banyosu yaptırılmalıdır.

Devamı

Göbek Bağı Bakımı

Göbek kordonu doğumun gerçekleşmesi ve kordonun anneden ayrılmasıyla işlevini sonlandırır.

Aile göbek kordonununun birkaç santimlik güdüğünü, ucunda bir mandal ile kıstırılmış olarak görecektir.

Devamı

Yenidoğanın Mama (Formüla) ile Beslenmesi

Günde en az 8 öğün anne sütü aldığı halde bebeğin iyi büyüme ve gelişme göstermediği takipler sırasında belirlenirse ek besin yine de 8 öğün azaltılmadan verilebilir. Bu uygulamada formulanın mideyi daha geç terkedeceği düşünülerek bebeğe ekstra kalori verirken mamalardan sonra üçer saat ara verilerek anne sütüne devam edilmelidir.

Devamı

Yenidoğanın Yatış Pozisyonu

Bebekler yataklarına, karyolanın ayak ucuna yakın, yüzü açıkta kalacak şekilde üzeri örtülmüş ve sırtüstü olacak şekilde yatırılmalıdır. Yüzüstü yatış pozisyonu bebekler için tercih edilmez. Bebek yumuşak, vücudunun şekline alabilen bir yatakta yatırılmamalıdır.

Devamı

Yenidoğan Sarılığı

Sağlıklı bebeği bekleyen sorunlardan bir tanesi yenidoğan sarılığı. Sarılığa neden olan madde bilirübin ve bu madde kan hücrelerinin parçalanması sonucu oluşuyor.

Uzmanlarımız Murat Palabıyık ve Demet Ilıkkan'ın bu konudaki yazıları:

Devamı

İnmemiş Testis Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Erkek bebeklerde, testisler doğum öncesi sürecin büyük bölümünde karın bölgesinde yer alırlar. 32. ve 36. haftalar arasında ise testislerin torbaya yani skrotuma inmesi gerekir. Bazı bebeklerde ise doğuma kadar torbaya inmiş olmaz. Eğer doğumdan sonra bebeğin testisleri normal yerinde değilse kasıkta hatta karın içinde bile kalmış olabilirler.

Devamı

SON EKLENEN YAZILAR

YAZARLAR

Eyüp Kemal Sevinç
Gulderen Murteza
Ped. Alev G. Gürer
Uz.Dr. Birgül Coşkun
Uz.Dr. Demet Ilıkkan
Uz.Dr. Enver Kurt
Uz.Dr. Murat Palabıyık