30 Haziran 2016 Perşembe - Anasayfa  |   Hakkımızda  |   Bana Özel

Doğum Süreci Haftalık Periyod

Bebekler İçin Ev Oyunları

Bebeğinizin güzel zaman geçirmesi ve eğlenirken öğrenmesi için etrafını pahalı oyuncaklarla kuşatmak zorunda değilsiniz. Evdeki malzemelerle kendi kendinize yaratacağınız oyunlarla bebeğinizi eğlendirebilir, zihnini geliştirebilir ve birlikte kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Aşağıda bu oyunlardan bazılarını bulabilirsiniz.

 

Aynayla Tanışma

Ayna

Eşarp

Bebekler için ayna karşısına geçmek çok değişik bir eylemdir. İlk başlarda aynadan yansıyanın kendileri olduğunun farkına varamazlar ve kendileri hareket ettiğinde karşı tarafın bu kadar çabuk reaksiyon göstermesine şaşırırlar. Bunu oyun haline getirmek için bebeğinizi aynanın önüne getirin ve ayna ile arasına bir eşarp koyun. Eşarbı kaldırıp tepkilerini izleyin. Daha sonra birlikte aynı karşısında mimikler yapın.

 

Evde Heyecan Parkı Oluşturma

Yastık

Kalın Örtü

Evdeki yastıklar ile örtüler üst üste veya yan yana koyarak bebeğinizin altından ve üstünden emekleyebileceği tüneller, köprüler oluşturun.

 

Dikiş Dikme

Ayakkabı bağcıkları, kurdeleler, yünler

Karton ya da kalın kumaş (çuval vb)

Delgeç

İpleri birleştirmek için bant

Önce kısa ipleri sağlamca birbirine yapıştırıp uzun ipler ya da bağcıklar elde edin. Eğer yün kullanıyorsanız, deliklere kolay girmesi için ucunu da bantlayın. Kartonda delgeçle çiçek, kalp vb oluşturacak şekilde delikler açın. Ardından bebeğinizle birlikte ipleri bu deliklerden geçirerek şekilleri ortaya çıkarın. Oyuna alıştıktan sonra kartonu rastgele delip bebeğinizin kendi şekillerini oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

 

Ayakta Yürüme

Bebeğinizin ellerinden tutarak ayaklarını ayaklarınızın üzerine koyun ve evin içinde yürüyün.

 

Şekerden Evler

Şeker küpleri

Yapıştırıcı (arzuya bağlı)

Taban olarak kalın karton

Öncelikle oyun oynayacağınız ortama gazete ya da masa örtüsü serin. Ardından kartonu dümdüz olacak şekilde yerleştirin. Daha sonra bebeğinizle birlikte şeker küplerini üst üste koyarak evler yapmaya başlayın. Dilerseniz şekerleri birbirlerine yapıştırarak daha büyük evler inşa edebilirsiniz.

 

Hayvan Dosyası

Fon kartonu

Makas

Eski dergi ve gazeteler

Yapıştırıcı

Fon kartonunun üstüne büyük şekilde bir harf yazın. Daha sonra dergi ve gazeteleri tarayarak o harfle başlayan hayvanları bulun ve keserek fon kartonuna yapıştırın. Her harf için yaptıktan sonra hayvan dosyanız hazır!

Benzer İçerikler
Bebeğin Nöro-Motor ve Zeka Gelişimi
21. Yüzyılda Sadece Eğitim Yeterli mi? - Şeniz Pamuk
3 Aylık Bebekler Sesteki Duyguları Sezebiliyor
Küçük Çocuklar ve Televizyon Alışkanlığı
Röportaj: Bebek ve Çocukların Gelişiminde Vazgeçilmez Öğe; Müzik
Yorum

SON EKLENEN YAZILAR

YAZARLAR

Eyüp Kemal Sevinç
Gulderen Murteza
Ped. Alev G. Gürer
Uz.Dr. Birgül Coşkun
Uz.Dr. Demet Ilıkkan
Uz.Dr. Enver Kurt
Uz.Dr. Murat Palabıyık