28 Haziran 2016 Salı - Anasayfa  |   Hakkımızda  |   Bana Özel

Doğum Süreci Haftalık Periyod

Çocuk Şarkıları Arşivimizden...

Müzik sadece büyüklerin değil, çocuklarımızın da ruhunun gıdası... Bu konuda bir sürü araştırma yapılmış. Sonuç herkesin bildiği gibi; anne karnında müzik dinletilerek gelişen ve doğum sonrasında da müzik dinletilmeye devam edilen çocukların; yaratıcılık, sosyallik, hafıza, matematik, dil ve duygusal zeka gibi alanlarda hızlı bir gelişim gösterdiği...

İşte ben de bunu bildiğim için hamileyken başladığım İpek'e müzik dinletme eylemlerim devam ediyor. Neler dinlettiğimi de bir araya toplamak istedim. Şarkılı türkülü, bol linkli bir yazı olacak bu :)

» İpek'i bilinçli olarak tanıştırdığım ilk müzik bir ninni CD'siydi. Ama yerli ninniler değil, Afrika ninnileri. İsmi Mamma Africa. Bu CD ile tuhaf bir tesadüf eseri tanıştım. 16 haftalık hamileyken başladığım hamile yogasının eğitmeni de bir hamileydi. Sanırım onun hamileliği benden 4 hafta kadar ilerdeydi. Afrika seyahatinden aldığı CD'yi dersin müziği olarak seçmişti. Gerçekten o kadar sakinleştirici, o kadar güzeldi ki... Sonradan öğrendim ki derse giren kişi Do-um'un kurucularından Başak'mış. CD'yi aramaya başlayınca Türkiye'de olmadığını gördüm ama internetten satınalarak albümü indirmek mümkündü. Bulunca çok sevindim ve hemen satın aldım. Dinledikçe bir huzur denizinde yüzüyor, bebeğimi daha çok hissediyordum. Bebeğim doğduktan sonra da gece uykusu rutinin bir parçası olarak ve araba yolculukları sırasında dinlettim ona. Aşina olduğu bu müzik yüzünden mi yoksa araba seyahatini sevdiğinden mi sakin sakin oturuyordu bunu hiç bilemeyeceğim sanırım. En sevdiğim şarkı 1 numaralı olan; Thula Thu Baba (Silence).

Albümü bu adresten dinleyebilir hatta satın alabilirsiniz: 

Daha güvenli bir yer ararsanız Amazon'a buyrun

 » İpek doğduktan (sanırım) birkaç ay sonra Prima'nın sitesinde gördüğüm bir uygulama vardı. Özel olarak hazırlattıkları bir ninniyi, seçtikleri yüzlerce isim için uyarlamışlardı. Bu da çok huzurlu bir müzikti. Hemen 'İpek' versiyonunu indirdim ve geceleri uyku rutinimizde dinletmeye başladım. İpek'e ninni söylemem gerektiğinde ben de bunu söylüyordum. Çok benimsemiş sanırım. Artık uykusu geldiğinde özel istek yapıyor. "annesinin kollayında sööleseneee". Hatta baştan sona ezberlemiş ve kendi bebeğini uyuturken ona da söylüyor dilli düdük :). Siz de çocuğunuzun ismi geçen bir ninni isterseniz Prima'nın facebook adresinden çocuğunuzun ismi listede var mı diye bakabilirsiniz.

» Daha sonra biraz değişiklik olsun, çocuğa hep aynı şeyleri dinletmeyelim diye internetten çocuk şarkıları aramaya başladım. Türkçe çocuk şarkılarından nefret ettim. Bulduklarımın hemen hemen hepsini çocuklar söylüyordu ve melodileri de oldukça basitleştirilmişti. Koca şarkının sadece birkaç piyano tuşuyla çalınması kulağımı tırmalıyordu. Dinlerken benim eğlenmediğim bir şarkıyla kızım da eğlenmezmiş gibi geldiği için bunları istemedim. Sonunda bir siteden bulduğum İngilizce çocuk şarkılarına bayıldım. O siteyi tekrar bulamadığım için adresi kaydetmediğime çok pişmanım. İndirdiğim İngilizce şarkılardan İpek'in en eğlendiği şuydu: little fingers

» Farklı türlerde müzik dinlemek, bebeklerin duygusal ve zihinsel gelişiminde önemli olduğu için arada klasik müzik de dinletmeye çalıştım ama ben klasik müzik dinlemeye bayılmadığım için kızıma da çok dinletemedim. Ancak herkesin bildiği keyifli olanları; dört Mevsim, Kuğu Gölü vs. dinletiyordum. Bir de Classics for Baby- Quiet Time albümünü de sevmiştim. İşte ondan bir örnek: Water Music

» Asıl hayatımızı kurtaran şarkıları Uzman Psikolog Iraz Toros sayesinde bulduk. İpek 15-16 aylıktı sanırım. Iraz'ın önerdiği Banu Kanıbelli'nin iki albümünü de aldım. İkisi de birbirinden güzeldi. Bayıldığım İngilizce çocuk şarkılarını bile solladı. Top list'imizde bir numaraya oturdu. Kar'a albümünden Palyaço'nun Topları, Başka Dünya Yok albümünden de Günaydın ve Hor Hor Tıs kızımın en sevdiği şarkılar. Ama bunlar sadece bir kısmı. Öyle güzel sözler öyle güzel melodiler var ki. Her şarkı başka bir güzellik anlatıyor. Birinde renkler, birinde mevsimler, başka birinde dinazorlu masallar... Herkese tavsiye ederim. Ama alınca aynı şarkıyı arka arkaya defalarca kez dinlemeye hazır olun. İpek sevdiği şarkının son notalarına geldiğini anlayıp hemen bağırmaya başlıyor, bi dahaaaa, bi dahaaaa... Albümdeki şarkıların örneklerini dinlemek için tık tık. Aynı zamanda siteden de satın alabiliyorsunuz. Büyük kitapçılarda da var.

» Son dönemlerde İpek her türlü hareketli şarkıyı seviyor. Çünkü dans etmek istiyor. Ayağını yere vura vura dans etmeye bayılıyor. Zaten 2-5 yaş arası çocuklar bu dönemde gürültü yapmayı çok severlermiş. Müziklere eşlik ederek doyasıya gürültü yapabilmek onların özgüvenlerinin gelişmesine yardımcı olurmuş. Ama İpek'in özgüveni ile birlikte alt komşunun da kapımıza gelmemesi için mecburen "kızım ayağını öyle vurma, yavrum gel halıya vur bari" türünden cümleler sıkça tekrarlanıyor!

Ve son dönem favori şarkılarımız:

• Dam dam (Dım Dım-Sertab Erener)

• Lalala (Hadi Bakalım-Tarkan)

• Asi moso mimaasa (Ai Se Eu Te Pego-Michel Telo) - Telefondan Mickey Mouse seyrederken, youtube'u karıştırmak suretiyle kendi kendine bulduğu chipmunks versiyonuna bayılıyor :).

Hayatımızdan müzik hiç eksik olmasın...

Gülderen Murteza

www.derenden.com

 Gulderen Murteza
29.08.2012
Yorum
Yorum: *
 


SON EKLENEN YAZILAR

YAZARLAR

Eyüp Kemal Sevinç
Gulderen Murteza
Ped. Alev G. Gürer
Uz.Dr. Birgül Coşkun
Uz.Dr. Demet Ilıkkan
Uz.Dr. Enver Kurt
Uz.Dr. Murat Palabıyık