26 Haziran 2016 Pazar - Anasayfa  |   Hakkımızda  |   Bana Özel

Doğum Süreci Haftalık Periyod

Doğum Hakkında

/images/NST.jpgTeoride gebelik 38-42 haftada sona erer. Ancak pratikte 42 hafta artık ülkemizde pek beklenen bir zamanlama değildir. Çünkü ilerleyen gebelik haftalarında ultrason, dopler, NST gibi yöntemlerle gebeliğin iyi gidip gitmediğini yani aslında bebeğin `iceride` sağlıklı olup olmadığını doktor öngörmeye çalışır.

Devamı

Röportaj: Hamilelik ve Doğum Sonrası İçin Güzellik Sırları

Güzellik uzmanları Canan Menekşe ve Vildan Çamur ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, hamilelik döneminde vücutta oluşabilecek değişikliklerle ilgili bilgi aldık. Ciltte, tırnakta ve saçta oluşabilecek sorunlarla savaşmak için önemli bilgiler veren ikili, hamile kadınlar için pek çok güzellik ipuçları verdi.

Devamı

Gestasyonel Diyabet

Gebelik diyabeti gebelik sırasında ortaya çıkan, geçici bir diyabet şeklidir. Gebelik diyabetinin nedeni, vücuda yüklenen fazla yükün kan şekerini normalden daha yüksek seviyelere çıkarmasıdır. Bu durum özellikle 24.-28. haftalarda ortaya çıkar. Eğer gebeliğiniz sorunsuz geçiyorsa ve gestasyonel diyabet riskiniz yüksek değilse bu haftalar arasında size glikoz (şeker tarama testi) uygulanacaktır.

Devamı

Gebelik ve Tiroit

Gebelik süresince tiroit bezi, tiroit fonksiyonları, iyot metabolizması ve bağışıklık sisteminde birçok değişiklik ortaya çıkar. Bu durum; ülkemizin guatr hastalıklarına yatkın bir bölge olması nedeniyle daha da önemlidir. Çünkü gebelikteki tiroit hormonlarının değişiklikleri, hasta olsun/olmasın bütün anneleri ve bebekleri etkiler. Tiroit fonksiyon bozuklukları bebeklerin beyin gelişimini etkiler ve bazı anomalilere sebep olabilir.

Devamı

Hipertansiyon ve Preeklampsi

Gebelikte vücut yükünün artmasına bağlı olarak, kan hacmi artar. İşte bu artan kan hacmi ile birlikte kan basıncının yükselmesi en sık rastlanan sorundur. % 12 -22 oranında görülür, hatta bu oran ilk gebeliklerde %30’a ulaşır.

Gebelikte hipertansiyon tanısı için değişik öneriler vardır.

Devamı

Kegel Egzersizi ve Önemi

Kegel egzersizleri, gebelikte ve doğum sonrasında yapmanın büyük fayda sağladığı pelvik taban egzersizleridir. Bu egzersizler sayesinde doğum esnasında daha rahat itme sağlayabilir, pelviste yırtık oluşma riskini azaltabilir, cinsel ilişkide alınan zevki artırabilir ve doğum öncesi ve sonrası dönemde idrar tutamama / idrar kaçırma problemlerini engelleyebilirsiniz.

Devamı

İri Bebek: Sebepleri - Riskleri

Normal şartlar altında doğan bebeklerin ağırlığının 2500 gram ile 4000 gram arasında olması gerekir. Bu ağırlığın üzerinde doğan bebeklere “iri bebek”, iri bebek doğumlarına da “makrozomi” adı verilir. Bebeğin normal ağırlığının üzerinde doğmasının pek çok sebebi olabilir.

Devamı

İyi Bir Uykunun Sırları

Hamilelikte iyi bir uyku çekmek önemli ve zordur. Pek çok hamile uykusuzluk, uykunun kaçması, vücut ağrıları veya horlama gibi durumlardan şikayetçi olur. Bu ipuçlarıyla uyku kalitenizi yükseltebilirsiniz, daha sağlıklı bir uyku çekebilirsiniz.

Devamı

Hamilelik Reflüsü

Hamile kadınların yaklaşık yarısında hamilelik reflüsü görülür. Hamilelikte reflüyü tetikleyen iki ana neden hormonal değişimler ve fetüsün büyümesidir. Östrojen ve progesteron seviyelerinin değişmesi asit reflüsünü arttıran sebeplerdendir. Büyüyen fetüsün yarattığı karın için basınç da aynı şekilde reflüde artışa sebep olabilir.

Devamı

28. Hafta

Küçük mucizeniz inanılmaz bir hızla büyüyor ve gelişiyor. Kaşlar ve kirpikler oluşumunu tamamladı, kafa derisindeki saçlar uzuyor. Göz kapakları açık ve gözleri artık son şekillerini aldılar.

Devamı


SON EKLENEN YAZILAR

YAZARLAR

Eyüp Kemal Sevinç
Gulderen Murteza
Ped. Alev G. Gürer
Uz.Dr. Birgül Coşkun
Uz.Dr. Demet Ilıkkan
Uz.Dr. Enver Kurt
Uz.Dr. Murat Palabıyık