26 Haziran 2016 Pazar - Anasayfa  |   Hakkımızda  |   Bana Özel

Doğum Süreci Haftalık Periyod

Hamileyken Seyahatte Dehidrasyonu Engellemek

Hamilelik süresince bol sıvı tüketmek ve vücudun susuz kalmasını engellemek çok önemlidir. Bol sıvı tüketmek hem bedeni zinde tutar ve kan yapımını hızlandırır, hem idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur hem de cildinizin güzel ve sağlıklı kalmasını sağlar.

Devamı

Antidepresan Kullanımı

Yakın zamana kadar antidepresan ilaçların hamilelikte zararlı olmadığı görüşü hakimdi ancak son birkaç yılda yayınlanan araştırma sonuçları depresyon için kullanılan ilaçların hamilelikte zararlı olabileceğini vurgulamaktadır. Uzmanlar, özellikle serotonin hormonu seviyesini artıran ve buna yakın etki gösteren bazı ilaçların zorunlu olmadıkça hamilelik döneminde alınmamasını öneriyorlar.

Devamı

Hipertansiyon ve Preeklampsi

Gebelikte vücut yükünün artmasına bağlı olarak, kan hacmi artar. İşte bu artan kan hacmi ile birlikte kan basıncının yükselmesi en sık rastlanan sorundur. % 12 -22 oranında görülür, hatta bu oran ilk gebeliklerde %30’a ulaşır.

Gebelikte hipertansiyon tanısı için değişik öneriler vardır.

Devamı

Depresyon Erken Doğum Riskini 2 Kat Artırıyor

Solunum sıkıntısı, kalıcı görme veya işitme kaybı gibi bebekte çok ciddi tablolar oluşturabilen erken doğum yüzde 12 gibi yüksek bir oranda görülüyor. Erken doğuma yol açan pek çok faktör var. Bunlardan biri de, modern çağın önemli ve yaygın sorunlarından biri olan depresyon. Depresyon anne sağlığını olumsuz etkilemesinin yanı sıra bebekte ciddi tablolar oluşturabilen erken doğum riskini de 2 kat artırıyor.

Devamı

Kegel Egzersizi ve Önemi

Kegel egzersizleri, gebelikte ve doğum sonrasında yapmanın büyük fayda sağladığı pelvik taban egzersizleridir. Bu egzersizler sayesinde doğum esnasında daha rahat itme sağlayabilir, pelviste yırtık oluşma riskini azaltabilir, cinsel ilişkide alınan zevki artırabilir ve doğum öncesi ve sonrası dönemde idrar tutamama / idrar kaçırma problemlerini engelleyebilirsiniz.

Devamı

Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Faydaları

Hamileliğiniz süresince egzersiz yapmanıza mani olacak problemlerin olmadığını varsayarsak hamilelik sırasında yapılacak egzersizlerin siz ve bebeğiniz için çok faydalı olacagi kesindir.

Egzersiz vücudunuz uzerindeki kontrolunuzu artirir ve size enerji verir.

Devamı

Yaşayabileceğiniz Uyku Problemleri

Hamilelik süresinde uyku kalitenizde değişimler olduğunu fark edeceksiniz. Hamileliğinizin dönemine göre yaşadığınız sıkıntılar farklılık gösterecektir. Örneğin bazı dönemlerde aniden uyku bastırması ve uyuklamayla karşı karşıya kalırken bazı dönemlerde sürekli tuvalete gitmekten dolayı uykusuz geceler yaşayabilirsiniz.

Devamı

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin her döneminde vajinal  kanama ve özellikle de buna karın ağrısı, kramplar eşlik ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.  Bunun dışında tansiyon mutlaka haftada birkaç kez bakılmalı özellikle 14/9 üzerinde çıkan değerler doktorla paylaşılmalıdır. Düşük tansiyon doktorların korktuğu bir şey değildir. Ayrıca yine pozisyonel olarak (oturma-kalkma ve ani donuslerde…) baş dönmeleri-göz kararmaları olabilir.

Devamı

Toksoplazma Hastalığı

Toksoplazma erişkinlerde pek zararlı olmayan ancak anne karnındaki çocuklar açısından son derece sakıncalı olabilen bir parazittir. Özellikle kedilerin dışıkısında çoğalır ve dışarı atılır. Bu nedenle de kedilerin evlerdeki yatakları ve bahcedeki toprak riskli alanlardır. Bu paraziti aynı zamanda çiğ ya da iyi pişmemiş kırmızı etler ve şarküteri (sucuk,salam,sosis…) ile de almak mümkündür.

Devamı

Tatlandırıcı Kullanımı

Araştırmalara göre gebelikte aşırıya kaçmadıkça aspartam kullanımının zararı yoktur. (Sizde ya da eşinizde fenilketonüri olmadığı müddetçe) Ancak sakarinden kaçınmanızda fayda vardır, çünkü zararlı olmayacağı yönünde bir bulgu henüz yoktur.

Devamı

Kafein Tüketimi

Çay, kahve ve kolalı içecek tüketimi sınırlanmalı mümkün olduğu kadar bitki çayları ve taze meyve suları içilmelidir. Piyasada meyve suyu adı altında satılan konsantre meyve ve bol şeker içeren hazır içeceklerin vitamin değeri olmadığı gibi sizi şişmanlatmaktan başka bir işe yaramaz.

Devamı

18. Hafta

Eger karnınızda ani hareketler hissediyorsaniz paniklemeyin, muhtemelen bebeğiniz hıçkırıyordur. İlk gebeliğini yaşayan anneler hala hissetmedilerse gelecek haftanın başında karınlarında bir kelebeğin kanat çırpması gibi bir his duyacaklardır.

Devamı


SON EKLENEN YAZILAR

YAZARLAR

Eyüp Kemal Sevinç
Gulderen Murteza
Ped. Alev G. Gürer
Uz.Dr. Birgül Coşkun
Uz.Dr. Demet Ilıkkan
Uz.Dr. Enver Kurt
Uz.Dr. Murat Palabıyık