25 Haziran 2016 Cumartesi - Anasayfa  |   Hakkımızda  |   Bana Özel

Doğum Süreci Haftalık Periyod

Röportaj: Hamilelik ve Doğum Sonrası İçin Güzellik Sırları

Güzellik uzmanları Canan Menekşe ve Vildan Çamur ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, hamilelik döneminde vücutta oluşabilecek değişikliklerle ilgili bilgi aldık. Ciltte, tırnakta ve saçta oluşabilecek sorunlarla savaşmak için önemli bilgiler veren ikili, hamile kadınlar için pek çok güzellik ipuçları verdi.

Devamı

Bilgisayar Kullanımı

Bilgisayar başına oturduğunuzda mümkün olduğunca ekrandan uzak durmaya çalışın. Ancak monitörlerin arka taraflarına doğru daha fazla radyasyon yayılımı vardır. Örneğin ofisinizde size sırtı dönük konumlanmış bir bilgisayar bulunmasın.

Devamı

Hamilelikte Probiyotik Süt İçmenin Faydaları

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi (American Journal of Clinical Nutrition) Ekim sayısında yayınlanan Norveç kaynaklı bir araştırmanın sonuçlarına göre; gebelikte düzenli olarak probiyotik süt ürünlerinin kullanımı erken doğum  riskini anlamlı olarak azaltıyor.

Devamı

Röportaj: Hamilelikte Diş Bakımı

Röportaj konuğumuz Diş Hekimi Dt. Taner Doğu. Kendisine hamilelikte çıkması muhtemel diş ve dişeti sorunları, alınabilecek önlemler ve tedavi yolları konusunda sorular yönelttik.

Devamı

İyi Bir Uykunun Sırları

Hamilelikte iyi bir uyku çekmek önemli ve zordur. Pek çok hamile uykusuzluk, uykunun kaçması, vücut ağrıları veya horlama gibi durumlardan şikayetçi olur. Bu ipuçlarıyla uyku kalitenizi yükseltebilirsiniz, daha sağlıklı bir uyku çekebilirsiniz.

Devamı

Gebeleri Neler Bekler?

Gebelik genellikle son adetin ilk gününden itibaren hesaplanır ve yaklaşık 40 haftalık bir süreyi kapsar.  Gebeliği doktorlar ayrıca 3 adet 3`er aylık bölüme ayırarak incelemektedir.

Bunlardan ilk 3 aylık dönem belki de gebeliğin anne adayını en cok zorladıgı dönemlerden biridir.

Devamı

Su

Su oksijenden sonra vücudun en çok gereksinim duyduğu maddedir. Besinlerin hücrelere taşınması ve atıkların atılması, vücut ısısının kontrolü için gereklidir.

Gebe kaldığınız andan itibaren vücudunuz eskisine göre daha çok su içme ihtiyacını size hissettirecektir.

Devamı

Sigara İçen Annenin Bebeği Zayıf Doğuyor

Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kamile Marakoğlu sigara içiminin engellenmesi için yapılan tüm çabalara rağmen kadınlar arasında sigara kullanımının özellikle gelişmekte olan ülkelerde hızla arttığını belirtti. Marakoğlu, hamilelikte sigara içmenin hem anne hem de fetüs için oldukça büyük bir risk faktörü olduğunu vurguladı.

Devamı

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar vücudun enerji ihtiyacını karşılar.

Devamı

17. Hafta

Göğüslerinize her zamankinden daha çok kan akışı olmaktadır ve damarlar belirgin bir hal almıştır. Emzirme için son hızla hazırlanmaktalar. Destekli bir sütyen kullanmayı ve göğüsleriniz büyüdükçe uygun bedene geçmeyi ihmal etmeyin.

Devamı

Hamilelikte İstenen Rutin Testler

Bir anne adayı gebe kalıp doktora gittiğinde yapılan ilk test olarak adlandırılabilecek şey gebeliğin normal şekilde gidip gitmediğini anlamak üzere vajinal ultrasonografi muayenesidir. Çünkü bütün herşey rahim içinde sağlıklı, kalp atışları olan bir gebeliğin izlenmesi sonrasında oluşacaktır.

Devamı


SON EKLENEN YAZILAR

YAZARLAR

Eyüp Kemal Sevinç
Gulderen Murteza
Ped. Alev G. Gürer
Uz.Dr. Birgül Coşkun
Uz.Dr. Demet Ilıkkan
Uz.Dr. Enver Kurt
Uz.Dr. Murat Palabıyık