27 Haziran 2016 Pazartesi - Anasayfa  |   Hakkımızda  |   Bana Özel

Doğum Süreci Haftalık Periyod

İş ve Çalışma Hayatı

Hamilelik dönemi önceki yaşantınızı bazı konulara dikkat ederek sürdüreceğiniz normal bir süreçtir. İlk 3 ay hamilelik sıkıntıları sizi biraz zorlasa da iş yaşantınıza devam etmek moralinizi daha yüksek tutacaktır. Bu dönemi doktorunuzun önerileri ile ve kendinizi fazla yormadan geçirmeye çalışın. Özellikle ilk ve son trimestrde eşlerin desteği çok önemlidir.

Devamı

Otomobille Yolculuk

En çok akla takılan sorulardan biri emniyet kemeri takmanın riskli olup olmadığıdır. Bu sorunun cevabı kesin olarak arabanın neresinde oturursanız oturun, ister sürücü ister yolcu olun, ister önde ister arkada oturun, kesinlikle emniyet kemerini takmanız gerektiğidir. Sadece karnı sarmayan, omuzdan gelen ve 3 noktadan sabitlenen emniyet kemeri tercih edilmelidir.

Devamı

Gebelik ve Tiroit

Gebelik süresince tiroit bezi, tiroit fonksiyonları, iyot metabolizması ve bağışıklık sisteminde birçok değişiklik ortaya çıkar. Bu durum; ülkemizin guatr hastalıklarına yatkın bir bölge olması nedeniyle daha da önemlidir. Çünkü gebelikteki tiroit hormonlarının değişiklikleri, hasta olsun/olmasın bütün anneleri ve bebekleri etkiler. Tiroit fonksiyon bozuklukları bebeklerin beyin gelişimini etkiler ve bazı anomalilere sebep olabilir.

Devamı

Hipertansiyon ve Preeklampsi

Gebelikte vücut yükünün artmasına bağlı olarak, kan hacmi artar. İşte bu artan kan hacmi ile birlikte kan basıncının yükselmesi en sık rastlanan sorundur. % 12 -22 oranında görülür, hatta bu oran ilk gebeliklerde %30’a ulaşır.

Gebelikte hipertansiyon tanısı için değişik öneriler vardır.

Devamı

Vejetaryen Beslenme

Et ya da et ürünü yemiyorsanız bu durumu öncelikle doktorunuzla paylaşarak önerilerini uygulayın. Beslenme uzmanları hamilelik sırasında vejetaryen beslenmenin bebek için pek de iyi olmadığını düşünüyorlar. Özellikle hayatın başladığı bu ilk aylarda vücudun gereksinim duyduğu temel vitamin ve minerallerin eksiksiz alınması çok önemli.

Devamı

Sigarayı Bırakmak İçin Asla Geç Değil!

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, hamileliğin erken dönemlerinde sigarayı bırakan kadınların bebeklerinin doğum kilosunun, hiç sigara içmemiş annelerin bebekleri ile benzer olduğu belirtilerek, aynı zamanda hamileliğin geç dönemlerinde de sigarayı bırakmanın bebeğin doğum kilosunda pozitif bir etki sağladığına dikkat çekiliyor.

Devamı

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin her döneminde vajinal  kanama ve özellikle de buna karın ağrısı, kramplar eşlik ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.  Bunun dışında tansiyon mutlaka haftada birkaç kez bakılmalı özellikle 14/9 üzerinde çıkan değerler doktorla paylaşılmalıdır. Düşük tansiyon doktorların korktuğu bir şey değildir. Ayrıca yine pozisyonel olarak (oturma-kalkma ve ani donuslerde…) baş dönmeleri-göz kararmaları olabilir.

Devamı

Hamilelikte Deneyebileceğiniz Egzersizler

Bu egzersizler tamamen sizin nasıl hissettiğinize, ne tip egzersizlerden hoşlandığınıza ve doktorunuzun tavsiyelerine bağlıdır.

Bir çok kadın dans etmekten, yüzmekten, suda yapılan aerobik hareketlerinden, yoga'dan, pilates'den, bisiklete binmekten ya da yürümekten hoşlanır.

Devamı

Hamilelikte Cinsel Yaşam

Eğer riskli bir hamilelik geçirmiyorsanız ve doktorunuz aksini belirtmemişse cinsel yaşamınızı devam ettirmenizde bir sakınca yoktur. Değişen hormonlar ve bebeğe zarar verme korkusu zaman zaman kadının cinsel isteğinde azalmalara yol açabilir. Bu duruma eşler anlayış göstermelidir.

Devamı

16. Hafta

İlk tekmeyi hissettiniz mi? Tekmeden çok gaz kıpırtısına benzer bir hareket. Ne zamandır bunu bekliyorsunuz. Hemen anlayacaksınız ve o günü hiç unutmayacaksınız. Onunla ilk iletişiminiz bu!

Devamı

Çevremizdeki Kimyasallar

Akla takılan sorulardan biri de gebeliğimizde temizleyiciler, böcek öldürücüler, boyalar gibi günlük hayatta sıklıkla karşılaşığımız kimyasal maddelerden ne kadar sakınmamız gerektiğidir. Amonyak, klor gibi maddeler kokuları ile mide bulantısına sebep olsa da zehirli değildir. Ancak tiner, böcek öldürücü spreyler, su bazlı olmayan boyalar zehirli maddelerdir ve solumanız durumunda bebeğinize zarar verebilir.

Devamı


SON EKLENEN YAZILAR

YAZARLAR

Eyüp Kemal Sevinç
Gulderen Murteza
Ped. Alev G. Gürer
Uz.Dr. Birgül Coşkun
Uz.Dr. Demet Ilıkkan
Uz.Dr. Enver Kurt
Uz.Dr. Murat Palabıyık