02 Temmuz 2016 Cumartesi - Anasayfa  |   Hakkımızda  |   Bana Özel

Doğum Süreci Haftalık Periyod

Hamilelikte Dengeli ve Sağlıklı Beslenmek


Gebelikte yediğiniz herşey bebeğinize de gider. Eksik beslenirseniz bebeğiniz sizin vücudunuzdan ihtiyacını giderir. Bebeğinizin eksiksiz gelişimi ve sizin sağlığınızı korumanız için bütün besin gruplarından oluşan dengeli ve sağlıklı bir beslenme biçimi edinmeniz gerekir. 

Gebe beslenmesinde çeşitli besinlerin eksikliği bebekte bazı sağlık sorunlarına yol açar. A vitamini, çinko, demir, riboflavin, magnezyum, folik asit ve protein bakımından yetersiz beslenme erken doğum, bebekte gelişme geriliği...

Devamı

Gebelikte Neler Normaldir?

Kadınlar şanslılar ise bazen çok az değişiklik hissederek gebeliği geçireceklerdir. Ancak bir bölümünde gebeliğin vücutta yarattığı etkiler nedeniyle bir grup kadın hastanelik olacak kadar kötüleşebilirler. Özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde adet öncesi dönemin belirtilerini biraz daha şiddetli olarak hissedeceklerdir.

Devamı

Gebelik ve Tiroit

Gebelik süresince tiroit bezi, tiroit fonksiyonları, iyot metabolizması ve bağışıklık sisteminde birçok değişiklik ortaya çıkar. Bu durum; ülkemizin guatr hastalıklarına yatkın bir bölge olması nedeniyle daha da önemlidir. Çünkü gebelikteki tiroit hormonlarının değişiklikleri, hasta olsun/olmasın bütün anneleri ve bebekleri etkiler. Tiroit fonksiyon bozuklukları bebeklerin beyin gelişimini etkiler ve bazı anomalilere sebep olabilir.

Devamı

Hamilelikte Kilo Alımı

Her kadın için hamileliğinde alması gereken kilo farklıdır. Eğer anne adayı hamile kalmadan önce zayıfsa daha çok kilo alması, kilolu ise daha az kilo alması önerilir. Çok zayıf bir kadının 18 kilo alması normalken, fazla kilolu bir kadının 7 kilo alması yeterlidir. Normal kilodaki bir kadının 10-12 kilo artışı ile doğuma girmesi beklenir. Fazla kilo ile doğuma girenlerde komplikasyon oluşması ihtimali diğerlerine nazaran daha çoktur.

Devamı

Hamilelikte Tırnak Bakımı

Yeterli kalsiyum alırsanız tırnaklarınızda bir sorun olmayacaktır. Aksi halde kırılma görülür. Daha kuvvetli olmaları için kısa tutup, kare şeklinde törpülemeniz ve mümkünse cam ya da kağıt törpü kullanmanız önerilir.

Devamı

Hamilelik Sürecinde Deri Renginin Koyulaşması ve Lekelerle Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelik esnasında yüzünüzde, karnınızda ve genel olarak vücudunuzun çeşitli yerlerinde (göğüsler, dış genital organlar) deri renginde koyulaşmalar ve lekeler görülür. Buna hamilelik maskesi de denir.

Devamı

Süt İçmek İstemiyorum!

Süt ve süt ürünleri gebenin en temel besin kaynaklarındandır. Normal yaşantınızda sevmeseniz bile gebeliğinizde farklı şekillerde deneyerek yemeye, içmeye çalışın. Bazı kişilerin bünyeleri ise süt tüketimini tolere edemez, sindirim sistemlerinde ciddi rahatsızlık oluşur

Devamı

Toksoplazma Hastalığı

Toksoplazma erişkinlerde pek zararlı olmayan ancak anne karnındaki çocuklar açısından son derece sakıncalı olabilen bir parazittir. Özellikle kedilerin dışıkısında çoğalır ve dışarı atılır. Bu nedenle de kedilerin evlerdeki yatakları ve bahcedeki toprak riskli alanlardır. Bu paraziti aynı zamanda çiğ ya da iyi pişmemiş kırmızı etler ve şarküteri (sucuk,salam,sosis…) ile de almak mümkündür.

Devamı

Hamilelikte Tavsiye Edilmeyen Egzersizler

Bir çok doktor hamileliğin ilk 3 ayindan sonra anne adayinin sırt üstü uzanmasını gerektiren egzersizlerin yapilmamasını tavsiye eder.

Doktorunuz aksini belirtmedigi sürece aşağıda listelenmis egzersizleri yapmaktan kaçınmalısınız:

Devamı

Egzersiz - Rahim Kanseri İlişkisi

ABD’deki Yale Üniversitesi kaynaklı bir çalışmaya göre haftada en az 150 dakika (haftada 5 kez 30’ar dakikalık) yürüyüş yapan kadında rahim kanseri riski azalma eğilimi gösteriyor.

ABD’de en sık rastlanan 4. kanser olan rahim kanserinin risk grubu içinde özellikle diabetik ve kilolu kadınlar da bulunuyor. Hormon kullanımı ve hayat tarzı neredeyse bu tür kanserlerin %80’ini açıklayabiliyor.

Devamı

11. Hafta

Bulantılarınız iyice azalmış, iştahınız artmıştır. Hamilelik boyunca beslenme ile günde 300-500 kalori fazladan almalısınız, bu artış bebeğinizin gelişimi için gereklidir. Farklı sebze, meyveler yemeye ve protein ile kalsiyum içeren yiyecekler tüketmeye özen gösterin.

Devamı

Gebeleri Neler Bekler?

Gebelik genellikle son adetin ilk gününden itibaren hesaplanır ve yaklaşık 40 haftalık bir süreyi kapsar.  Gebeliği doktorlar ayrıca 3 adet 3`er aylık bölüme ayırarak incelemektedir.

Bunlardan ilk 3 aylık dönem belki de gebeliğin anne adayını en cok zorladıgı dönemlerden biridir.

Devamı

Sigara İçen Annenin Bebeği Zayıf Doğuyor

Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kamile Marakoğlu sigara içiminin engellenmesi için yapılan tüm çabalara rağmen kadınlar arasında sigara kullanımının özellikle gelişmekte olan ülkelerde hızla arttığını belirtti. Marakoğlu, hamilelikte sigara içmenin hem anne hem de fetüs için oldukça büyük bir risk faktörü olduğunu vurguladı.

Devamı

Hamilelikte Cinsel Yaşam

Eğer riskli bir hamilelik geçirmiyorsanız ve doktorunuz aksini belirtmemişse cinsel yaşamınızı devam ettirmenizde bir sakınca yoktur. Değişen hormonlar ve bebeğe zarar verme korkusu zaman zaman kadının cinsel isteğinde azalmalara yol açabilir. Bu duruma eşler anlayış göstermelidir.

Devamı

Hamilelikte İstenen Rutin Testler

Bir anne adayı gebe kalıp doktora gittiğinde yapılan ilk test olarak adlandırılabilecek şey gebeliğin normal şekilde gidip gitmediğini anlamak üzere vajinal ultrasonografi muayenesidir. Çünkü bütün herşey rahim içinde sağlıklı, kalp atışları olan bir gebeliğin izlenmesi sonrasında oluşacaktır.

Devamı


SON EKLENEN YAZILAR

YAZARLAR

Eyüp Kemal Sevinç
Gulderen Murteza
Ped. Alev G. Gürer
Uz.Dr. Birgül Coşkun
Uz.Dr. Demet Ilıkkan
Uz.Dr. Enver Kurt
Uz.Dr. Murat Palabıyık